W 1995 roku, powstało ŚWIETOKRZYSKIE STOWARZYSZENIE "NIEPEŁNOSPRAWNI PLUS" w Kielcach z inicjatywy Pana Krzysztofa Słonia, obecnie Senatora RP. Po przeprowadzonych rozmowach moich z Panem Krzysztofem uzyskałam zgodę Zarządu Stowarzyszenia na założenie Koła terenowego tegoż Stowarzyszenia w Starachowicach i z grupą rodziców w październiku 1997 roku założyliśmy Koło terenowe którego członkami są osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo w stopniu znacznym i umiarkowanym. Tymczasową siedzibą biura były w pomieszczeniach WTZ w Starachowicach przy ul. Wiosennej 5 użyczone przez Panią Wiesławę Zakłada kierownika WTZ. Na założycielskim zebraniu przewodniczącą Zarządu Koła została wybrana moja osoba i tak jest do obecnej chwili. Oprócz zapału nie mieliśmy nic, spotkania odbywały się w użyczonych pomieszczeniach w Środowiskowym Domu Pomocy przy ul. Reja przez dyrektora MOPS-u Pana Andrzeja Jagiełło. Szukaliśmy nadal własnej siedziby na działalność i w listopadzie 1999 roku władze miasta wskazały nam pomieszczenia w budynku przy ul. Górnej 8, w którym miały swoje siedziby inne organizacje (Związek Głuchych, Związek Niewidomych, PKPS) Pomieszczenia wymagały remontu i przeróbek, pokonaliśmy te przeszkody z pomocą władz miasta, firm, i rodziców 18 stycznia 2000 roku nastąpiło oficjalne otwarcie naszej siedziby p.n "Środowiskowy Klub Wsparcia" dla Osób Niepełnosprawnych i ich rodzin. Zajęcia i spotkania odbywały się przez pięć dni w tygodniu w godzinach popołudniowych. Placówka funkcjonowała do końca grudnia 2004 roku, budynek został sprzedany. Musieliśmy szukać innego pomieszczenia z pomocą przyszedł Prezydent Miasta Pan Sylwester Kwiecień z jego zastępcą Panem Tadeuszem Klepaczem. Po różnych rozmowach i propozycjach innych obiektów, otrzymaliśmy propozycję pomieszczeń w budynku STBS "Wspólny Dom" przy ul. Majówka 21 a, po obejrzeniu pomieszczeń doznaliśmy szoku związanego ze stanem technicznym pomieszczeń po warsztacie remontowym i stolarni. Władze miasta postanowiły pomóc przeznaczając środki finansowe na remont pomieszczeń, przy zaangażowaniu z naszej strony, pozyskaliśmy materiały z firm Budex Szyku, Cersanitu, Cerradu i wkładu pracy rodziców. Remont przebiegał sprawnie, gdyż w styczniu 2005 roku podpisaliśmy umowę najmu pomieszczeń z STBS "Wspólny Dom", a 15-go lutego było oficjalne otwarcie naszej nowej siedziby. Pomieszczenia te są naszym drugim domem, prowadzone są zajęcia i spotkania cztery dni w tygodniu po 4 godz w godz. popołudniowych. Zależało nam żeby nasi podopieczni mieli kulturalną bezpieczną placówkę do której chętnie przychodzą całymi rodzinami i w której czują się dobrze, zajęcia i spotkania realizowane są według potrzeb i zainteresowań podopiecznych.
Zajęcia i spotkania prowadzone są w zakresie:
- usprawniania ruchowego, 3 x w tyg po 3 h = 9 h/1tyd x 4 tyg = 36 h/1m x12m=432 h/1 rok (I i II zajęcia praca wolontariatu)
- warsztatów plastycznych; 8 h/1 tyd x 4 tyg = 32 h/1m x 12 = 384 h ( I i II na zasadzie wolontariatu)
- terapii psychologicznej 12 h /1 m x 12m = 144 h, od dwóch lat terapia psychologiczna podczas wyjazdowych warsztatów
- poradnictwa medycznego 9 h/w tyg x 12 m = 108 g od dwóch lat w zależności od potrzeb na zasadzie wolontariatu porady udzielane przez lekarzy z Kliniki Amerykańskiej Serc
- grupy wsparcia rodzin;
- spotkań okolicznościowych, Walentynki; Dzień Kobiet; Tłusty czwartek, imieninowo - urodzinowe, Sylwester
- koordynator praca społeczna przeważnie 20h/1tydx4tyg=80h/1mx12 = 960 h
- księgowa praca społeczna
Od 2010 roku grupa 30-tu podopiecznych ze swoimi opiekunami korzysta z basenu 1 x w tygodniu po 2 h za 12 zł od grupy , od 2011 roku. Grupa mężczyzn na wózkach inwalidzkich korzysta bezpłatnie z Hali Sportowej grając w kosza. Placówka nasza wyposażona jest w profesjonalny sprzęt do zajęć z rehabilitacji ruchowej, sprzęt RTV i pomoce do zajęć plastycznych. Na utrzymanie placówki i kontynuację zajęć i spotkań, wycieczek , imprez rekreacyjnych, sportowych, psychoterapeutycznych, potrzebne są środki finansowe, które pozyskiwaliśmy i pozyskujemy na składane oferty i wnioski.
- od 1998 r. do 2009 r. z PFRON-u oddział w Kielcach, z programów PARTNER; PARTNER III; i OGRANICZANIE SKUTKÓW NIEPELNOSPRAWNOŚCI
- od 1997 r. do 2012 r. na Wspieranie realizacji zadań z Urzędu Miasta w Starachowicach Wydział Edukacji i Spraw Społecznych
- od 1998 r. do 2003 r., i od 2010 r. do 2012 r. Wydział Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, 2000 r. – 2012 r. Starostwo w Starachowicach wydziały ; Kultury Promocji i Rozwoju Powiatu ; ds. Zdrowia i Rehabilitacji Zawodowej; i PCPR w Starachowicach dofinansowania do turnusów na sport, kulturę, rekreację, warsztaty, imprezy.
- 2003 – 2004 Departament Sportu Powszechnego Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie,
- 2003 r. Od Zakładów Mięsnych w Starachowicach otrzymaliśmy grant równowartości 3.000 dolarów wypłacony w złotówkach ponad 10.000 zł. Środki te zostały przeznaczone , na działania Statutowe Koła Stowarzyszenia,(organizowanie letniego wypoczynku, sportu i rekreacji)
- 2007 r. Zarząd Charytatywnego Stowarzyszenia im. Alberta Schwejtzera w Starachowicach przekazał środki finansowe za które zakupiliśmy UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego z osprzętem t.j podwieszki, ciężarki, pasy). Od kilku lat środki finansowe otrzymujemy na składane wnioski, oferty na wsparcie konkretnych zadań. Nie wyobrażamy sobie dalszych działań bez ścisłej współpracy z władzami samorządowymi na szczeblu wojewódzkim, powiatu, miasta, a także z parlamentarzystami, sponsorami i innymi podmiotami którym poprawa jakości warunków życia i bytu osób niepełnosprawnych nie jest obojętny. Działania nasze na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin, przez 15 lat realizowane są według potrzeb środowiska, ale zgodnie z wymogami przepisów prawa, ustaw, rozporządzeń.